Fajkové FAQ

alebo jednoduché rady začiatočníkom

Snažili sme sa vybrať a zodpovedať tie otázky, ktoré sa kladú najčastejšie v okruhu záujemcov a začiatočníkov v oblasti fajkárstva. Vzhľadom na skutočnosť, že v tematike fajkárstva je ťažké nájsť objektívne rady, uznávame, že každý môže mať svoju vlastnú zaužívanú metódu, ktorá je tá správna. Začiatočníkom ale chýbajú skúsenosti a práve im by sme chceli pomôcť. (Preto sa už teraz ospravedlňujeme tým skúseným "fajkárom", ktorých by naše odpovede mohli pobúriť. :-))) Na prípadné nové otázky radi odpovieme na e-mail-e,alebo vo Fórume. Ak niekto má doplnenie k našim odpovediam, tiež radi privítame.
 
Akú fajku si mám kúpiť, aby som mohol začať?
Aký tabak môžete odporučiť začiatočníkom?
Existuje tabak bez nikotínu?
Aké sú potrebné pomôcky k fajčeniu fajky?
Ako si mám napchať fajku?
Ako si mám zapáliť fajku?
Ako a ako dlho treba fajčiť fajku?
Ako a ako dlho treba zabiehať ("vypáliť") fajku?
Ako sa má skladovať tabak?
Čo mám robiť, ak mi vyschol tabak?
Prečo sa má fajčiť len jeden druh tabaku v jednej fajke?
Prečo sa má fajčiť fajka pomaly?
Kedy treba pritláčať tabak?
Ako mám čistiť a udržiavať fajku?
Aké sú dlhodobé následky?
Anatómia fajky

Akú fajku si mám kúpiť, aby som mohol začať?

Prvá a najdôležitejšia podmienka je , aby fajka bola briar (bruyére). (Nevzdelaní trafikanti radi hovoria "z ruže".) cenovo aspoň 600 korún by sme mali obetovať, prípadne viac. Viac ako 1000 korún sa neoplatí investovať, lebo s takými fajkami by mali začať už skúsenejší fajkári

Keďže fajka sa má denne len raz použiť a v jednej fajke len jeden druh tabaku, pravdepodobne budeš potrebovať viac fajok.

Priemer hlavičky 18-20 mm a hĺbka menej než 40 mm, dĺžka ~ 14 cm má byť. - Dymovod má mať priemer 3-4 mm, na spodku hlavičky sa má pripojiť do tabakového priestoru tak, že aby bol s dnom v jednej rovine. Dymovod má byť v pozdĺžnej osi fajky. Tabakový priestor má mať paralelné steny a zaoblené dno(nie zúžené).

Jemne zahnutý náustok je pre začiatok lepší.

Prvú fajku odporučúčame mať s 9 mm-ým filtrom. Ten ochladzuje a zjemňuje dym, znižuje množstvo kondenzu. Samozrejme znižuje aj obsah nikotínu a iných škodlivých látok. Nevýhodou je, že otupuje chuť tabaku. Neodporučuje sa použiť viac než 3-4 krát. Neskôr sa môžeme rozhodnúť či ostaneme pri filtroch, alebo prejdeme na bezfiltrovú prevádzku.

A nakoniec, kúp si takú fajku, aká sa páči tebe !

skok na otázky

Aký tabak môžete odporučiť začiatočníkom?

Začiatočníkom môžeme odporučiť tabyky dánskeho typu, sú medom, cukrom, vanilkou, rôznymi alkoholmi, ovocím atď. ochutené, každému podľa gusta. Odporúčané značky s označením vlastností:

W.O.Larsen (Sweet Aromatic-ovocie-vanilka, Golden Dream-karamel, Selected Blend no.50.-karamel/zákusok)

MacBaren (Original Choice-sušené ovocie, Cherry Ambrosia-čerešňa, Cream Vanilla-vanilka)

McLintock (Black Cherry-čierna čerešňa, Wild Cherry- čerešňa)

Midleton's (Black & Mild Vanilla-vanilka)

Tieto aj pasívne majú príjemnú vôňu, "aj pre ženy" zmesi.

Skúsenosti ukazujú, že fajkári väčšinou prejdú na čistejšie tabakové chute, a potom nasledujú anglické korenisté zmesi.

skok na otázky

Existuje tabak bez nikotínu?

Nie! takéto niečo neexistuje. Sú síce všelijaké takto predávané zmesi, nie z tabaku, ale z rôznych burín, ale tie nikomu neodporúčame. Ak nechceš fajčiť, tak nefjči!

skok na otázky

Aké sú potrebné pomôcky k fajčeniu fajky?

V prvom rade fajkársky nôž - dusítko, bodec a ližička v jednom, balík čističov, no a niečo na oheň. Doporučujme stredne dlhé zápalky, alebo fajkový zapalovač, ktorý dáva oheň do boku.

skok na otázky

Ako si mám napchať fajku?

Doporučujeme na spodku lahšie a hore silnejšie natlačiť. Toto môžeme dosiahnúť tak, že najprv naplníme fajku tabakom (naberieme si zo sáčku) a zatlačíme do polovičky. Potom znova naplníme a stlačíme do trištvrtiny. Nakoniec znova naplníme, ale len trošku pritlačíme tak, aby niekoľko mm ostalo volných. Keď začneme ťahať má mať odpor, ale aby sme sa nemuseli namáhať.

Veľmi dôležitá je vlhkosť tabaku. Ak je príliš vlhký vznikne veľa kondenzu , ak príliš suchý, tak sa bude lámať pri stlačení a príliš rýchlo horí. Optimálny stav si musí každý nájsť pre seba. Ak je tabak vlhký oplatí sa prevetrať 1-2 hodiny pred fajčením. Ak je suchší lepšie horí a nemusíme každú chvíľu poťahovať aby nevyhasla a ani ku koncu netreba znova pripáliť.

skok na otázky

Ako si mám zapáliť fajku?

Musí sa rozpáliť celý pvrch tabaku. Pri zapalovaní sa pripálené tabakové vlákna môžu vpriamiť, tie treba dusítkom pritlačiť; ak pritom uhasíme fajku treba znovu zapáliť.

skok na otázky

Ako a ako dlho treba fajčiť fajku?

Postatou je kľudné a vyrovnané fajčiace tempo, tak na hranici uhasenia. Pri udržaní ohňa pomáha aj keď občas fukneme do fajky, ale len slabo a kratučko. Hlavička fajky by nemala byť teplejšia, než čo pohodlne udržíme na rukách. Toto je hlavne dôležité pri nabiehaní fajky, prvých 10-20 napchatí, potom už netreba si dávať taký veľký pozor. Fajku vždy fajčíme až do konca.

Fajka sa nešlukuje, ani sa to neoplatí!

Trvanie závisí od techniky, môže byť od 30 min do 3 hodín. Priemerne 40-60 min.

skok na otázky

Ako a ako dlho treba zabiehať ("vypáliť") fajku?

Počas zafajčenia sa má na stenách fajky vytvoriť tenká karbónová vrstva o hrúbke maximum 1,8-2 mm (anglické zdroje udávajú 1/14"), ktorá bude fajku chrániť pred vysokou teplotou a spracuje kondenz.

Nábeh nevyžaduje žiadne čiary len veľa trpezlivosti a pozornosti. kľudne si napchajme celú fajku a podľa predchádzajucich rád dávajme pozor, aby sa neprehrial. Ak je príliš horúca (páli ruky), necháme vyhasnúť, vychladnúť, potom vyškrabkáme popol a zbytok si znova pripálime. Počas nábehu vždy treba fajku dofajčiť, a to i vtedy, ak už má nepríjemnú chuť, alebo shasla. Ak vo fajke eśte zostal tabak, tak znova pripálime. Vôbec nevadí, ak počas nábehu aj 2-3 dni necháme fajku oddychnúť. Neskôr už budeme môcť používať denne. Kvalitná fajka vydrží aj viacnásobné denné použitie, ale vždy musíme nechať vychladnúť. Ak ten istý deň viac krát použijeme, tak nechajme potom niekoľko dní oddychnúť. Ak sa dá, tak k nabiehaniu požuime tabak, ktorý neskôr budeme fajčiť v danej fajke.

skok na otázky

Ako sa má skladovať tabak?

Balenie tabakov, originélne obchodné balenie, po otvorení nedrží poriadne , v priebehu jedného dvoch týždňov vyschne, obsah stráca arómu. Toto platí aj pre sáčky aj pre kovové krabičky. Na dlhodobejšie uskladnenie tabaku by si si mal zaobstarať nejakú vzduchotesnú (najlepšie sklenenú) nádobu, do ktorej hneď po nákupe treba presypať tabak. Ak nádoba dobre drží, tak tabak môže vydržať čerstvý celé roky. Netreba príliš veľkú nádobu, hlavne, aby tam bolo čo najmenej vzduchu nad tabakom. Ak predtým tam niečo bolo, tak treba nádobu aj vrchnák dôkladne očistiť, aby tam neostali žiadne pachy po predchádzajúcom obsahu; presveč sa či je to tak predtým, než tam nasypeš tabak.

skok na otázky

Čo mám robiť, ak mi vyschol tabak?

Ak tabak vyschol prelož do horepopísanej nádoby a vlož do nej aj vrchnáčik napr. od minerálky, alebo štamperlík s destilovanou vodou a zavri. Každých 4-6 hodín treba premiešať tabak a kontrolovať jeho stav; za max. 1-2 dni určite dosiahne optimálnu vlhkosť. Namiesto destilovanej vody sa môźe použiť aj liehovina, ktorá svojím charakterom je blízka tabaku; ale hocičo použiješ, ani náhodou to nevylej na tabak.

skok na otázky

Prečo sa má fajčiť len jeden druh tabaku v jednej fajke?

Počas používania fajky sa kvôli kontaktu medzi ňou a tabakom fajka preberá chuť tabaku, takpovediac dozrie a tak sa vytvorí harmonický charakter chuti. Ak prejdeme na iný tabak, tak dlhšiu dobu budeme cítiť ešte chuť predchádzajúceho tabaku a to môže byť rušivé. Prírodzené, že občas trema zmenu, ale je lepšie si do fajky napchať tabak s podobnou arómou.

skok na otázky

Prečo sa má fajčiť fajka pomaly?

Ak príliš rýchlo fajčíme tabak môže zhorknúť, nebudeme dokonale cítiť chute, v krajnom prípade sa aj fajka môže poškodiť. Ak príliš pomaly fajčíme, tak nám fajka môže vyhasnúť. Optimálnu techniku si každý musí vycítiť; potrebujeme veľa cvičenia a trpezlivosti.

skok na otázky

Kedy treba pritláčať tabak?

Aby sme predišli vyhaseniu, keď už cítite, že tabak je volný, príliš lahko sa ťahá, tak sa oplatí dusítkom trošku pritlačiť tabak. Kolom dokola si rozložíme tlejúci sa tabak po celom povrchu.

skok na otázky

Ako mám čistiť a udržiavať fajku?

Ak sme dofajčili dávku necháme fajku vychladnúť a potom z nej opatrne vyškrabkáme popol a zbytky tabaku, pričom si dávame pozor, aby sme uhlíkovú vrstvu neporušili. Vykrútime náustok (najlepšie vždy doprava, ale aspoň vždy v jednom smere!) a vyberieme filter (ak tam je). Čističom vysušíme kondenz z dymových kanálikov.

Fajky si podľa možnosti držme na suchom a dobre vetranom mieste. Účelné je mať stojan na fajky, hlavne keď už máme viac kusov. Nie je dobré si fajky držať dlhodobo uzavreté napr. v skrini.

Raz za čas potrebujeme urobiť aj údržbu; napríklad ak uhlíková vrstva je príliš hrubá. Tú môžeme odrezať kuchynským nožom so zaobleným koncom.

skok na otázky

Aké sú dlhodobé následky?

Našou prírodzenou povinnosťou je upozorniť každého, že fajčenie fajky - ako každá forma fajčenia - ŠKODÍ ZDRAVIU; okrem iného môže spôsobiť rakovinu ústnej dutiny, hrtana. Ale fakt je aj to, že kvôli zvláštnej technike je pravdepodobnosť nižšia pri fajkároch, ako u ostatných fajčiarov.

Človek môže byť aj od fajky závislý, ale veĺmi ťažko; nie malé úsilie k tomu treba. Mierou a rozumom - základný predpoklad slušného fajkára - môžeme predísť všetkým nebezpečenstvám, alebo aspoň môžeme znížiť mieru ich rizika

skok na otázky

Anatómia fajky

      

1. Hlavička fajky 2. Nástavec (trúbeľ) 3. Náustok (pipasár) 4. Čap- miesto, kde sa spája náustok s nástavcom 5. Koniec náustka 6. Tabaková komora 7. Karbónová vrstva, začína sa vytvárať po prvých pár fajčeniach 8. Dymový kanálik, kadiaľ sa ťahá dym z tabaku, cez nástavec, náustok až do úst 9. Miesto pre filter alebo chladič

skok na otázky